Telefon: +90 (212) 438 06 27pbx Email: info@turkuazist.com

İş Güvenliği Uzmanlığı (Aralık Dönemi) sınav tarihi açıklandı.

    Anasayfa » Haber »
  • İş Güvenliği Uzmanlığı (Aralık Dönemi) sınav tarihi açıklandı.

İş Güvenliği ve Uzmanlığı sınavı başvuru tarihi ve şartları nedir? İş Güvenliği Uzmanlığı sınavı ne zaman yapılacak? Sınav ücreti ne kadar olacak?

İş Güvenliği ve Uzmanlığı Sınavı ( Aralık Dönemi) Ne Zaman Yapılacak?

İş Güvenliği ve Uzmanlığı sınavı 05 Aralık 2015 tarihinde yapılacaktır.
Sınav, saat 09.30’da başlayacak ve 75 dakika sürecektir. Sınavda adaylara, 5 ayrı sertifika alanında çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir test uygulanacaktır. Her testte 50 soru yer alacaktır. Aynı tarih ve saatte 5 sertifika alanında yapılacak sınavlarda soru içerikleri farklı olabilecektir. Testler içinde ortak sorular da yer alabilecektir.

Sınav 5 ayrı sertifika alanında yapılacaktır.

a. İş Yeri Hekimliği

b. C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

c. B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

d. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

e. Diğer Sağlık Personeli (hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni, çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olanlar ve iş yeri hemşireliği belgesine sahip olanlar)

İş Güvenliği ve Uzmanlığı Sınavı İlanı

Sınavın ilanı, sınav başvuruları başlamadan önce Genel Müdürlük tarafından yapılacaktır. İlanda, sınava başvuru koşulları ayrıntılı olarak yer alacaktır. Sınava başvuru hakkı bulunan adaylar Genel Müdürlük tarafından belirlenecektir. Genel Müdürlük, başvuru koşullarını taşıyarak sınava katılmasını uygun gördüğü adayların TC Kimlik Numaralarını, sınava gireceği sertifika alanını ÖSYM’ye bildirecektir.


Sınava başvuru nasıl yapılır?

Başvurular 11.11.2015 günü başlayacak, 26.11.2015 günü çalışma saati bitiminde sona erecektir.
Sınava başvuru yapacak adaylar, ÖSYM’nin İnternet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu (Sınava başvuru tarihlerinde yayımlanacaktır.) doldurmuş olarak ÖSYM Başvuru Merkezlerine şahsen başvuracaklar veya ÖSYM’nin internet adresinden bireysel başvuru yapacaklardır.
Adayların başvurularını yaparken, doldurulmuş Aday Başvuru Formu ile birlikte nüfus cüzdanı veya / süresi geçerli pasaportlarını ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi bulunmayanlar ile eğitim bilgisi değişenlerin eğitim bilgilerini gösterir resmi belgeyi (diploma/mezuniyet belgesi vb.) yanlarında bulundurmaları ve başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri zorunludur.

SINAV SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

Adayların sınavda başarılı sayılabilmeleri için 70 ve üzerinde bir puan almaları gerekmektedir. Sınav sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasından duyurulacak, adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sonuç bilgisinde doğru/yanlış cevap sayıları ve adayın aldığı puan belirtilecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınav ücreti ne kadar olacak?

27.10.2015 – 05.11.2015 Ekim 2015 tarihleri arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatıracaklardır. Adaylar, banka/ATM’den sınav ücreti ödemesi yapmamalıdır.
Adaylar, sınava başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırmalıdır. Ödeme işlemlerinden kaynaklanabilecek hatalardan ÖSYM ve Genel Müdürlük sorumlu olmayacaktır. 2015 yılında sınav ücreti 130,00 TL (%18 KDV dâhil) olacaktır.

Kaynak: Hürriyet