Telefon: +90 (212) 438 06 27pbx Email: info@turkuazist.com

SAĞLIK PERSONELLERİ BU BELGEYİ ALMAK ZORUNDA

    Anasayfa » Haber »
  • SAĞLIK PERSONELLERİ BU BELGEYİ ALMAK ZORUNDA
18.12.2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre; “Diğer sağlık Personeli Belgesi” almak zorunluluğu getirildi.
doktors

 

18.12.2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre; “Diğer sağlık Personeli Belgesi” almak zorunluluğu getirildi.
İris Akademi Sorumlu Müdürü Birol Kasapoğlu, Samsun’da da ‘diğer personel’ açığının bulunduğunu belirtti. Kasapoğlu, “ Şimdiye kadar hemşire, çevre sağlığı teknisyeni, acil tıp teknisyeni ve sağlık memuru olarak işyerlerinde görev yapan sağlık personeli 01.01.2016 tarihine kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş eğitim kurumlarından alacakları eğitim sonucunda, ÇSGB tarafından yapılacak sınavda başarılı olmak koşuluyla “Diğer sağlık Personeli Belgesi” almak zorundadır. Ancak 01.01.2015 tarihinden sonra görevlendirilecek personelde “Diğer sağlık Personeli Belgesi” olması şartı var. Bu nedenle bu görevi yapmayı düşünen kişiler bu belgeyi biran önce almak zorundalar. Şu an itibarıyla Türkiye’deki diğer illerde olduğu gibi, Samsun’da da diğer sağlık personeli açığı fazlasıyla bulunmaktadır” dedi.
Kasapoğlu, yetkili olmayan kurumlardan alınan belgelerin hiçbir geçerliliğinin olmadığına dikkat çekti ve belgeyi alabilecek kişileri şu şekilde açıkladı: “Hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip kişiler gerekli eğitimi, yetkili bir eğitim kurumundan almak koşuluyla, üstüne basa basa yetkili kurum diyorum; çünkü yetkili olmayan kurumlardan alınacak olan eğitimin hiçbir geçerliliği olmayacağı için, kişiler büyük bir haksızlığa uğrayabilmektedir.
Eğitimlerin 45 saat uzaktan, 45 saat örgün (yüz yüze) olmak üzere toplam 90 saat olduğunu belirten Kasapoğlu, “Türkiye’nin en büyük eğitim kurumu olan İris Akademi bu konuda oldukça uzman eğitici kadrosuna sahip olması nedeniyle daha önce vermiş olduğu eğitimlerde (iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği eğitimlerinde) göstermiş olduğu başarıları önemli bir referanstır. Ayrıca yine İris Akademi olarak Türkiye çapında Ortak Sağlık ve Güvenlik (OSGB) birimi kurarak iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri sunmak üzere örgütlenmiş olup, kendi yetiştirdiği mezunları ile çalışmayı hedeflemektedir” şeklinde konuştu.
Öğrenciler Mezun Olduktan Sonra Bile Tam Destek
Kasapoğlu, “Ayrıca İris Akademi olarak mezun ettiğimiz İşyeri Hekimleri ve İş Güvenliği Uzmanlarında mezun olduktan sonra nasıl teknik destek veriyorsak, Diğer Sağlık Personeli eğitimini alan kursiyerlerimiz mezun olup açılacak sınavda başarılı olan kursiyerlerimize de belgelerini aldıktan sonra Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar kendilerine, sahada ne yapacakları konusu da dahil olmak üzere her türlü teknik desteği sağlayacaktır” dedi.

Kaynak: http://www.isguvenlikciler.com/